Jakou barvu skel slunečních brýlí zvolit a na co si dát pozor?

Sluneční brýle často považujeme za stylový módní doplněk, ale samozřejmě mají především svou funkci. Tou funkcí je ochrana našeho zraku před sluncem. Co lidé ale často opomíjejí, nebo v tom nemají příliš jasno, tak to je správná volba barvy samotných skel slunečních brýlí. V našem článku se proto podíváme na to, jaké existují barvy skel slunečních brýlí, a kdy a proč je vhodné si danou barvu vybrat.

Co může barva skel ovlivňovat a jaké barvy se používají?

S barvou skel je to o něco složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Plnit mohou v zásadě dvojí funkci a většinou to má co dočinění také se samotným designem, které brýle sluneční mají.

Jde tedy o funkci:

  • Estetickou
  • Funkční (praktickou)

Barvy slunečních brýlí

zdroj: pinterest.cz

Někdy se nám zkrátka některá barva líbí a může být zajímavě kombinovaná s barvou obrouček, ať už jde o dámské či pánské sluneční brýle. Z hlediska toho funkčního potom můžeme říci, že je potřeba si dávat pozor zejména na to, jak daná barva skel interpretuje okolní obraz. V některých případech se můžeme setkat se zdůrazněním kontrastu, jindy třeba s utlumením odlesků atd.

Určitou praktickou funkci má barva skel také s ohledem na nejrůznější oční vady. Máme teď na mysli např. krátkozrakost nebo dalekozrakost. Lidé s těmito očními vadami si mohou volbou správné barvy skla pro brýle sluneční pomoci. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé barvy a jejich výhody na následujících řádcích, přičemž nejprve si ale řekneme, jaké barvy skel vlastně existují:

  • Šedá
  • Červená a oranžová
  • Zelená
  • Hnědá
  • Žlutá a růžová
  • Modrá a fialová

 

Šedá skla

Tato skla patří mezi nejuniverzálnější. Setkáváme se s nimi nejčastěji, nezkreslí vaše vidění, používají se pro pánské i dámské sluneční brýle. Lépe s nimi uvidí také řidiči, jelikož tlumí odlesky na vozovce. Pozor však v autě na příliš zatmavená skla, která se naopak nehodí.

Seda skla bryli

zdroj: pinterest.cz

Červená a oranžová skla

Vlastností těchto skel je redukce modré části viditelného spektra. Mají své využití tedy hlavně v zimě, kdy pomohou s viditelností na sněhu, když se třeba oddáváte zimním sportům jako lyže nebo snowboard. Často jsou ostatně tato skla typická pro sportovní brýle sluneční. Zvyšují kontrast a zvýrazňují detaily a můžete díky nim lépe vidět za šera.

Oranžová skla

zdroj: pinterest.cz

Zelená skla

Snižují jas a zvýrazní stíny. Nezkreslují vnímání barev, a tak si je mohou nasadit také řidiči a je to i z toho důvodu, že v případě zelených skel je zde opět faktor snižující oslnění. Ve tmavé variantě skel jsou často jako pánské sluneční brýle pilotky.

Zelená skla

zdroj: pinterest.cz

Hnědá skla

U hnědých skel se setkáváme s podobnými vlastnostmi jako u červených a oranžových. Mají nicméně své významné zdravotní využití, kdy jsou doporučovány lidem, kteří trpí krátkozrakostí.

Hnědá skla

zrdoj: pinterest.cz

Žlutá a růžová skla

V případě žlutých skel si dávejte pozor na to, že znesnadňují rozlišování barev. To je také důvod, proč je nesmí používat řidiči. Za jasného počasí dokáží zvyšovat kontrast, a tak se běžně prodávají jako pánské sluneční brýle vhodné třeba při sportovním lovu. Růžová skla potom navíc přidávají zvýraznění detailů nebo prostorové vnímání. Dochází rovněž k určitému ovlivňování rozpoznávání barev, ale za volant si je už vzít můžete.

Žlutá skla

zdroj: pinterest.cz

Modrá a fialová skla

U modrých skel dochází k mírnému zvyšování kontrastu a umí minimalizovat odlesky. Jsou velmi populární jako brýle sluneční na tenis, protože dokáží zvýraznit žlutý tenisový míček. Ze zdravotního hlediska jsou vhodná pro lidi trpící dalekozrakostí. Fialová skla se velmi dobře uplatní v exteriérech a stejně jako modrá umí potlačit bílou barvu a lehce zvýšit kontrast.

Modrá skla

zdroj: pinterest.cz

Kdy jsou jaké barvy tedy nejvhodnější?

Abychom si vše nějakým způsobem shrnuli, můžeme obecně říci, že ostré letní slunce, třeba u moře, vám nejlépe odstíní šedá skla, ale také hnědá skla nebo tmavší odstíny zelené a fialové. Když je naopak pod mrakem, lépe vám poslouží červená, oranžová nebo i růžová či žlutá skla. Pro zimní sporty dejte přednost žlutým nebo červeným sklům, za volant automobilu jsou potom ideální šedá nebo tmavě zelená skla.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.