Chronograf

Chronograf se postupem času stal spíše designovým prvkem hodinek. Nicméně stále má své uplatnění i z pohledu praktického využití. V tomto článku se této zajímavé funkci budeme podrobněji věnovat.

Co je to chronograf

Slovo chronograf pochází z řeckých slov chronos (čas) a grafes (psát), což se dá volně přeložit jako „zapisovatel času“. Přesně to chronograf dělá. Jedná se o funkci hodinek, která pomocí subciferníků plní funkci stopek. Zjednodušeně řečeno se jedná o analogové stopky.

chronograf_subciferniky

zdroj: pixabay.com

Jak poznat hodinky s chronografem

Chronograf lze poznat hned na první pohled podle registrů (subciferníků) a tlačítek, pomocí nichž lze chronograf obsluhovat. Ta jsou umístěna nad a pod korunkou. Nejčastěji jsou tyto registry 3 – měří vteřiny, minuty a hodinky.

Nejčastější obsluhování hodinek funguje tak, že horní tlačítko spouští a zastavuje měření. Spodním tlačítkem se naopak celé měření vynuluje.

Jak seřídit chronograf

korunka_hodinek_poziceV případě, že se změní nulová pozice některé z ručiček na chronografu (tzn. že se nevrátí do původní polohy, tj. 12. hodina), nezoufejte. Hodinky není nutné nosit k hodináři, stačí je pouze seřídit. Některé typy hodinek tuto možnost nabízejí, nicméně dle typů hodinek se můžou jednotlivé postupy lišit. Je proto dobré primárně prostudovat návod.

Pokud nám v tomto případě návod nepomohl, nabízíme obecný postup pro seřizování chronografů hodinek:

  • Vytáhněte korunku do třetí pozice *,
  • poté stiskněte a držte horní a spodní tlačítka hodinek, dokud velká (vteřinová) ručička neoběhne celý ciferník,
  • za pomocí horního tlačítka nastavte velkou ručičku do nulové pozice (12. hodina),
  • jakmile ji takto nastavíte, zmáčkněte jednou spodní tlačítko, abyste mohli nastavit pozici ručičky jednoho ze subciferníků,
  • dalším stisknutím spodního tlačítka se přesunete na následující subciferník,
  • po nastavení posledního subciferníku stiskněte opět spodní tlačítko. Tímto se nastavení hodinek uloží,
  • nakonec zasuňte korunku zpět na své místo (pozice jedna) a máte hotovo.

* POZOR, klasické hodinky mají 3 pozice korunek. V případě, že je korunka maximálně zasunuta, jedná se o pozici 1 (viz obrázek).

Chronograf není jen pánskou záležitostí

Dříve se chronografy využívaly především u pánských hodinek. Nyní už se tato funkce hojně objevuje i u hodinek dámských. Ne tolik z praktického hlediska, ale kvůli svému designu. Prozkoumejte naši nabídku a přesvědčte se sami o tom, že i u dámských hodinek vypadá chronograf prostě skvěle.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.