Druhy zapínání hodinek

Při výběru hodinek hraje většinou hlavní roli cena, značka, kvalita hodinkového strojku a design hodinek či řemínku. Málokdo už se však při nákupu zaměřuje na způsob jejich zapínání, což je velká škoda. Vybraný druh zapínání totiž ovlivňuje nejen vzhled hodinek, ale také životnost řemínku, možnost úpravy rozměru i samotnou pohodlnost nošení.

Nejrozšířenějšími typy zapínání hodinek je zapínání na klasickou přezku, motýlkovou sponu a posuvné zapínání. A jak už to tak bývá, každý typ zapínání má své výhody i nevýhody. Vyberte si pro vás ten pravý.

ZAPÍNÁNÍ HODINEK NA PŘEZKU

Hodinky s řemínkem opatřeným přezkou jsou nejběžnějším druhem zapínání. Jedná se typickou kombinaci jednoho řemínku s přezkou (sponou) a druhého řemínku s otvory, stejně jako například u opasku na kalhotách. Na rozdíl od opasku však zapínání hodinek s přezkou musíte zvládnout s pomocí jedné ruky, což může být pro někoho komplikace.

Přezkové zapínání hodinek bývá součástí především látkových, kožených či gumových řemínků

Hodinky_emporio_armani_AR2447_cerne_zezadu

Výhody hodinek s přezkou

Hodinky s přezkou jsou oblíbené především pro svůj klasický jednoduchý vzhled a příznivou cenu.

Další nespornou výhodou zapínání hodinek na přezku je možnost okamžitého utáhnutí řemínku na pohodlnou velikost. Obvod řemínku lze totiž jednoduše nastavit prostrčením kolíku přezky přes příslušnou dírku. Tu můžete v případě potřeby v chybějících místech sami vytvořit. Hodinky tak může vynosit celá rodina a jsou díky této variabilitě vhodné také jako dárek.

Hodinky s přezkou mívají nejčastěji kožený, gumový nebo látkový řemínek, který se příjemně přizpůsobí povrchu kůže, nestudí a při správném nastavení velikosti ani netlačí. Jsou proto vhodné ke každodennímu nošení.

Pozor na opotřebený řemínek u hodinek

U hodinek se zapínáním na přezku je nutné počítat s opotřebením řemínku. Při provlékání přezkou i při samotném nošení totiž dochází ke tření kovové částí přezky s řemínkem, což může vést v namáhaných místech k popraskání. Pokud zvažujete koupit hodinky s přezkou, zajímejte se o materiál, ze kterého je vyroben řemínek. Obezřetní buďte také u kožených řemínků, jejichž druhořadou jakost výrobci často schovávají pod pojmem genuine leather. Přečtěte si o této kůži v našem článku „Označení „genuine leather“, aneb není kůže jako kůže“ a už nikdy nenaletíte.

MOTÝLKOVÁ SPONA

Nepohodlné zapínání klasických přezkových hodinek bylo příčinou zrodu skládacích kovových spon. Jednou z nejpoužívanějších je symetrická skládací spona, zvaná jako motýlová spona. Motýlová spona je nejčastěji používaná jako součást kovových řemínků, objevuje se však i na kožených řemíncích. Sponu lze i samostatně dokoupit a aplikovat na řemínek namísto jiného zapínání.

Panske_hodinky_Emporio_Armani_AR2434_zezadu

Jak funguje motýlková spona

Motýlková spona se skládá ze dvou vzájemně propojených kovových pantů umístěných mezi konci řemínků. Při zapínání hodinek k sobě panty jednoduše složíte a spona se uzavře. Protože spona připomíná svou funkcí rozevírání motýlích křídel, vysloužila si u nás i v zahraničí název motýlková spona (butterfly clasp).

Výhody motýlkové spony

Největší výhodou motýlkové spony je především snadné nasazování i zapínání hodinek. Stačí ruku prostrčit náramkem a poté, beze strachu, že vám hodinky upadnou na zem, je můžete jednou rukou bezpečně zapnout. Velmi pohodlné je pak i samotné nošení, povrch spony je po zavření zcela hladký.

Další předností hodinek s motýlkovou sponou je elegantní vzhled zapínání. Mechanismus spony je totiž rafinovaně schovaný na vnitřní straně řemínku a nenarušuje tím vzhled hodinek na ruce. Na rozdíl od standardní přezky je motýlková spona také šetrná vůči řemínku, neboť se neláme ani neopírá o žádný kovový komponent.

Úprava hodinek s motýlkovou sponou

Daní za elegantní čistý vzhled a dlouhou životnost je fixní umístění spony na řemínku, a tím absence volitelnosti rozměru. Prvnímu nošení tak často předchází úprava délky řemínku u hodináře. Jedná se však o naprosto standardní a jednoduchý úkon (pro hodináře). Nemusíte se obávat, že by se řemínek úpravou znehodnotil.

Cena motýlkové spony

U koupě hodinek s motýlkovou sponou počítejte s vyšší pořizovací cenou. Zavírací motýlkový mechanismus je kvůli častému používání zpravidla vyroben z odolného a drahého materiálu. Jen samotná spona proto může stát několik set korun, což se zajisté nemůže rovnat ceně obyčejné přezky.  

Pojistka proti otevření hodinek

Další zdánlivou nevýhodou zapínání hodinek sponou bylo riziko jejího nechtěného otevření. V počátcích používání hodinkových spon bylo poměrně časté, že se spona nechtěně rozepnula a hodinky spadly na zem a rozbily se. Na to však výrobci hodinek brzy zareagovali a dnes jsou všechny spony zpravidla vybaveny tlačítkem či dokonce párem zamykacích tlačítek, které je při rozepnutí potřeba stlačit.

POSUVNÁ SPONA

Velmi elegantní a přitom uživatelsky přívětivé zapínání hodinek nabízí posuvná spona. Nejčastěji je součástí řetízkových řemínků, které jsou známé také pod názvy „mesh náramky“ nebo „milánská pletenina“. Mohou být ale umístěny i na látkových či gumových řemíncích. I posuvné spony je možné koupit samostatně a připnout je tak na vaše oblíbené hodinky.

Hodinky_Tommy_Hilfiger_1791415_reminek

Jak funguje posuvná spona

Posuvný mechanismus se skládá z jedné decentní kovové spony navlečené na řemínek a krytky, která slouží jako zámek. Sponu lze libovolně po řemínku posouvat a tím najít optimální pozici pro vaše zápěstí. Fixace spony je nejčastěji zabezpečena přítlakem spony na řemínek, kdy je posunutí možné provést nadzvednutím spony například plochým šroubovákem. Setkat se můžete také s fixací spony pomocí šroubku, který je možné jednoduše povolit, a v nové pozici následně přitáhnout. V obou výše uvedených případech je tedy možné pozicování spony i v domácích podmínkách.

Výhody posuvné spony

Hodinky s posuvnou sponou v sobě kombinují výhody obou předchozích typů. Jsou totiž elegantní podobně jako motýlková spona, ale přitom je možné poměrně snadno doma přizpůsobit velikost řemínku. Možnost samostatné úpravy spony se vyplatí také pro případ, kdy se vám spona opotřebí nebo poškodí – můžete si totiž jednoduše zakoupit novou a sami na hodinky aplikovat.

Výhodou hodinek s tímto zapínáním je zpravidla i cena. Oproti motýlkové sponě je totiž posuvný mechanismus jednodušší a tedy i levnější.

Nasazování hodinek s posuvnou sponou

Na rozdíl od motýlkové spony je stále zapotřebí mít v ruce dostatečný cvik pro zasunutí náramku pod sponu. Odpadá zde však potřeba trefovat se kolíkem do konkrétní dírky, jak tomu je u přezkových hodinek.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.