Vodotěsnost hodinek

Vodotěsnost hodinek je důležitý ukazatel, který bychom měli při výběru hodinek pečlivě sledovat. Stupeň vodotěsnosti se udává zkratkou WR (anglicky water resistant) spolu s označením hloubky v metrech, popřípadě v jednotkách tlaku, který mi jsou atmosféry (atm) nebo bary (bar).

Pomocí těchto jednotek se udává tlak vodního sloupce. Ten vyjadřuje, že 1 metr odpovídá 0,1 baru/atmosféry. Pokud je tedy na hodinách uveden údaj WR 50, znamená to, že hodinky jsou schopny odolat tlaku 5 barů/atmosfér a to za určitých podmínek. Poslední dodatek „za určitých podmínek“ je důležitý, protože toto testování probíhá za určité teploty a hustotě vody.

Na co si dát pozor

V případě, že u hodinek bude uvedeno pouze označení „water resistant“, neznamená to, že se jedná o vodotěsné hodinky. Ba naopak, hodinky s takovým označením nesmějí být vystaveny vodě. Jsou schopny odolávat pouze vzdušné vlhkosti.

Dále se často stává, že lidé zaměňují hodnotu WR v metrech za hloubku, do které se s hodinkami můžou potápět, aniž by se jim něco stalo. Jak už jsme zmínili, testování vodotěsnosti hodinek se provádí v laboratoři, a to za určitých podmínek (hustota, tlak, teplota). Takové podmínky ale při běžném potápění nejsou splněny.

Tabulka vodotěsnosti

V následující tabulce máme přehledně popsány jednotlivé stupně vodotěsnosti spolu s aktivitami, které s hodinkami, disponující danou vodotěsností, můžeme provádět.

VODOTĚSNOST OZNAČENÍ STŘÍKAJÍCÍ VODA, DÉŠŤ MYTÍ RUKOU, SPRCHOVÁNÍ PLAVÁNÍ, KOUPÁNÍ HLUBINNÉ POTÁPĚNÍ
WR 0 m bez označení NE NE NE NE
WR 30 m 3 ATM / 3 BAR ANO NE NE NE
WR 50 m 5 ATM / 5 BAR ANO ANO NE NE
WR 100 m 10 ATM / 10 BAR ANO ANO ANO NE
WR 200 m 20 ATM / 20 BAR ANO ANO ANO ANO
WR 300 m 30 ATM / 30 BAR ANO ANO ANO ANO
WR 500 m 50 ATM / 50 BAR ANO ANO ANO ANO
WR 1 000 m 100 ATM / 100 BAR ANO ANO ANO ANO

Tabulka vodotěsnosti hodinek (vlastní zpracování)

Obecně platí, že hodinky s označením vodotěsnosti 3 ATM jsou vhodné maximálně pro běžné nošení a nevadí jim déšť a stříkající voda (například při umývání auta). Hodinky s vodotěsností 5 ATM jsou vhodné i pro mytí rukou a sprchování a s hodinkami nad 10 ATM se už můžete i potápět.

Údržba hodinek

korunka_hodinekPokud chceme, aby nám hodinky vydržely co nejdéle, musíme se o ně patřičně starat. Zde máte pár rad, na co si dát pozor v případě kontaktu s vodou.

Manipulace s korunkou

Korunka je postranní kolečko (zpravidla vroubkované), sloužící k natahování a k nařizování hodinek. Před potápěním, či jiné aktivitě, kde budou hodinky vystavovány vodě, tuto korunku pečlivě zkontrolujte. K tomu, aby se hodinky nepoškodily, musí být korunka zacvaknuta.

V případě, že hodinky byly poškozeny vodou v důsledku povytažené korunky, nemůžeme reklamaci uznat.

Pozor na chlor, sůl a chemikálie

Snažte se vyhnout kontaktu hodinek s vodou s vysokým obsahem chlóru (například voda z kohoutku), soli (mořská voda), popřípadě různým chemikáliím. Tyto látky hodinky poškozují a razantně tak zkracují jejich vzhled a životnost.

V případě kontaktu s těmito látkami hodinky opláchněte pitnou vodou a osušte je.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.