Tvary brýlových obrub

Výběr brýlí, ať už dioptrických nebo slunečních, je náročný. Na trhu existuje zhruba desítka základních tvarů brýlových obrub a každá z nich je vhodná pro určitý typ obličeje. Ať už vybíráte pánské sluneční brýle nebo dámské sluneční brýle, měli byste si zjistit, který typ je ten ideální pro vás.

Brýle pilot / pilotky

Kdo by neznal „pilotky“. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších brýlových modelů, který má na trhu své místo už 80. let, a které vlastní snad každý. A kdo je v minulosti neměl, ten si je po zhlédnutí filmu TopGun, kde je nosil Tom Cruise, jistě koupil.

Pilotky mají zrcadlové skla ve tvaru slzy zasazené v kovovém rámu, který bývá nad kořenem nosu propojen jednou nebo dvěma hrazdičkami. Tento tvar brýlí byl navrhnut tak, aby kryl před sluncem, ale zároveň nedoléhal až k obličeji, aby došlo k eliminaci ostrého přechodu mezi opálenou a neopálenou kůží.

Díky minimalistickému kovovému rámu jsou ve většině případů unisex a jedná se o jeden z mála tvarů obrouček, které sluší většině obličejů.

Pilotky

zdroj: pixabay.com

Hranaté brýle / Wayfarer

Málokteré značce se povede vytvořit něco tak unikátního, aby se název výrobku stal zároveň i názvem tvaru, který znají lidé po celém světě. Značce Ray Ban a jejich modelu Wayfarer se to ale podařilo a jejich tvar pro své brýle dnes využívají snad všechny módní značky pro dámské sluneční brýle i pánské sluneční brýle.

Hranaté brýle Wayfarer jsou tu s námi už od roku 1952, kdy si lidé pomalu začali uvědomovat, že brýle nemusí plnit jen funkci ochrany proti slunci, ale mohou být také módním doplňkem. K jejich oblibě následně pomohla také Audrey Hepburn, když je měla na sobě v kultovním filmu Snídaně u Tiffanyho. Nebyla ale poslední legendou, věrnými fanoušky Wayfarer brýlí byli také Marilyn Monroe nebo třeba James Dean.

Skla brýlí jsou zasazena v plastových obroučkách hranatého, mírně lichoběžníkového tvaru, což svědčí zejména úzkým obličejům, které je potřeba trochu zakulatit. Nejoblíbenější je jejich celočerné provedení – tedy černá plastová skla i černé obruby, v posledních letech se ale na výsluní dostávají i další barvy a vzory s různě nakombinovanými skly. Kromě nestárnoucí elegantní černé jsou momentálně trendy obruby se vzory – želvovina a tygrované. Želvovinové unisex wayfarer brýle můžete koupit i v našem eshopu.

Clubmaster

Zajímavým kouskem jsou Clubmaster brýle, které kombinují výrazné klasické obroučky v horní polovině brýlí s jemným kovovým rámem v dolní polovině brýlí. Tento retro tvar má svůj původ v 50. letech a momentálně slaví velký comeback.

Clubmaster obruby

zdroj: pixabay.com

Cat Eyes

Audrey Hepburn pomohla k oblibě i dalším brýlím – tzv. cat eyes. Jedná se o výrazný model kulatých obrouček, které se směrem od středu obličeje zužují až do špičky, podobně jako kočičí oči. Brýle Cat Eyes sluší převážně užšímu tvaru obličeje. Svým retro stylem odrazují spoustu lidí před nošením, což je ale škoda. Jedná se o vysoce módní kousek, který momentálně vévodí prvním příčkám mezi trendy slunečních brýlí.

Tyto ryze dámské brýle, byly velmi už moderní v 50. a 60. letech a od té doby se jejich pozice mezi trendy upevňuje. Existuje také jejich verze „mini cat eyes“, kterou v devadesátkách protlačily na výsluní celebrity jako Julia Roberts nebo Kate Moss. Dnes je můžeme vidět na módní ikoně Gigi Hadid nebo Rihanně.

Cat eyes

zdroj: pixabay.com

Oversize / Mouchy / Motýlí brýle

Dalším zvířecím kouskem v brýlové módě jsou „mouchy“, v módní branži známé spíše jako „motýl“. Ať už jim budeme říkat jakkoliv, myslíme tím ty největší brýle, jaké si můžete pořídit.

Právě pro svou velikost, kdy zakrývají velkou část obličeje, jsou oblíbené převážně u celebrit, které na sebe nechtějí poutat pozornost. Výhodou těchto obrouček je ale také dokonalá ochrana očí před slunečním zářením ze všech úhlů. Kromě očí brýle chrání i jemnou kůži v okolí očí, která je náchylní k tvorbě vrásek.

Momentálním trendem jsou motýlí brýle ve stylu 70. let. I zde dobře uplatníte zvířecí vzory. Díky své velikosti jsou vhodné pro většinu žen. Velmi dobře odvedou pozornost od většího nosu.

Oversize obruby

zdroj: pixabay.com

Kulaté brýle

Lenonky či jiné kulaté brýle jsou spojovány spíše s érou hippies, jedná se však o velmi nadčasový typ brýlí, který se opět dostává na vrchol. A to je dobrá zpráva pro muže i ženy. Právě tento typ brýlí je totiž unisex. Sluší především hranatým obličejům.

Kulate obruby

zdroj: pixabay.com

Oválné

Oválné brýle patří také k retro brýlím, které zažily v průběhu let svůj comeback. Tyto proslavil v devadesátkách Kurt Cobain, který si oblíbil jejich bílou variantu s tlustými plastovými obrubami. Dnes se pomalu dostávají zpátky do obliby v podobě minimalistických oválných brýlí s kovovým rámem. Stylové oválné brýle Lacoste naleznete i u nás na eshopu.

Štítové, jednolité

Brýle „shield“ jsou jednolité – nemají tedy samostatné očnice, ale jednu velkou očnici, která je u kořene nosu vyklenutá. Díky ploše, kterou zabírají, jsou ideální v dokonalé ochraně před sluncem, větrem nebo jinými vlivy, proto jsou velmi oblíbené mezi sportovci – cyklisty, lyžaři, apod.

Mimo sportovce je ale samozřejmě možné je používat i pro běžné nošení. Hodí se pro kulaté i hranaté typy tváří a i přes jejich futuristický vzhled je možné v nich vypadat velmi stylově – stejně jako jejich věrná fanynka Jennifer Lopez.

Osmihranné

U nás nevídané, v zahraničí už zcela běžné. Osmihranné obroučky patří k současným hitům na poli módních slunečních brýlí. Měly by být minimalistické s tenkými kovovými obrubami, ideálně ve zlaté či stříbrné barvě.

Cat eyes a osmihranne

zdroj: pixabay.com

Tip na závěr – pozor na alergie!

Vzhled brýlí je samozřejmě klíčový. Nezapomeňte však také na možné komplikace při kontaktu kůže s materiálem obrub. Mnoho osob je alergických na nikl, který je součástí většiny kovových obrouček. Naopak plastové obroučky obsahují změkčovadla, která rovněž mohou u velmi citlivých osob vyvolat alergickou reakci. Pamatujte na to i při výběru slunečních brýlí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.