Jak prodloužit životnost koženého řemínku

Navzdory dnešní době sportovních hodinek s gumovým řemínkem, si své místo na trhu hodinek stále drží i kožený řemínek, který je symbolem nadčasovosti a elegance. Oproti jiným hodinkám plní ty s koženým řemínkem také funkci estetickou. Pánské hodinky s koženým řemínkem by měly ladit i se zbytkem oděvu a s obuví, a dotvářet tak celkový outfit. Ženy pak mohou elegantní dámské hodinky s koženým řemínkem využít k outfitu namísto výrazného náramku či jiného šperku.

Aby mohl kožený řemínek plnit co nejdéle svou službu, a zároveň byl stále hezký, potřebuje náležitou péči. Tu raději nepodceňujte, zanedbanou péči v počátcích už nedoženete, a jen stěží pak uspějete také u případné reklamace.

Jak dlouho vydrží kožený řemínek?

Životnost kožených řemínků může trvat od půl roku až do několika let. Správné zacházení ji může výrazně prodloužit. I přesto se doporučuje kožený řemínek z hygienických důvodů časem vyměnit.

Jaké druhy kůže se na řemínek používají?

K běžnému každodennímu nošení je zapotřebí kůže pevná, jako je buvolí, vepřovice, hovězí a telecí usně. Dále se používají kůže žraločí, aligátoří a krokodýlí s matným povrchem. Velice choulostivé jsou kůže ještěrčí, pštrosí a krokodýlí s lesklým povrchem, a proto jsou určeny pro občasné slavnostnější příležitosti, nikoliv pro každodenní používání.

Kromě výběru kůže si můžete zvolit kožený řemínek v několika barevných odstínech, v různých barvách prošívání a typu struktury kůže. Právě struktuře kůže jsme se již věnovali v článku „Genuine leather aneb není kůže jako kůže.

hodiny_pece

Jak pečovat o kožený řemínek?

Existuje několik pravidel, která by měl každý uživatel kožených řemínků dodržovat. Jen tak může zachovat jeho původní vzhled co nejdéle.

Přiměřené utahování řemínku

Kožený řemínek zapínáme opatrně, snažíme se nelámat kůži přes přezku, ale jen mírně ohnout. Více o přezkách se můžete dočíst v našem článku o zapínání hodinek.

pece_o_kozeny_pasek

zdroj: hodinky-365.cz

Hodinky necháváme zapnuté spíše volněji, aby nám ruka pod příliš přiléhavým řemínkem neotékala a nedocházelo k pocení - vlhnoucí kůže hodinek totiž může zapáchat, mohou se v ní začít rozmnožovat bakterie. Ty se v koženém řemínku mohou držet, a ještě dlouho poté mohou být příčinou vyrážek a zarudnutí zápěstí.

Pozor na používání krémů a parfémů

V místě nošení hodinek bychom buď neměli ruku krémem mazat vůbec, anebo krém použít dostatečně dlouhou dobu před navléknutím hodinek, aby se stačil vstřebat do kůže. V opačném případě si koledujeme o znečištění řemínku mastnotou a také nepříjemnému pocení pod řemínkem, jehož důsledky jsme zmiňovali výše.

Co se týče parfémů, ty jsou pro kůži obzvláště agresivní. Parfémem může řemínek ztratit barvu a v důsledku vlhkosti může začít také tvrdnout. Parfém proto používejte výhradně na jiná místo, než je zápěstí, na kterém nosíte hodinky.

Zabraňte kontaktu koženého řemínku s vodou

Povrch kůže v kontaktu s vodou tvrdne a ztrácí tak svou přirozenou pružnost. Důsledkem je pak popraskání koženého řemínku. U vnitřní strany řemínku navíc hrozí, již zmiňované, riziko množení bakterií a následné kožní problémy. Jakkoliv jsou tedy vaše hodinky vodotěsné, sundávejte je před každým sprchováním či před návštěvou bazénu. Naprosto vyloučené je pak mytí nádobí s hodinkami. Voda v kombinaci se saponátem je spolehlivý způsob, jak kožený řemínek hodinek nevratně znehodnotit.

Pokud by se řemínek přece jen namočil, nechte jej vyschnout přirozeně a hlavně pozvolna. Rychlé sušení například na přímém slunci, na topení či u jiného tepelného zdroje je příčinou ztráty přírodních maziv, v důsledku kterých kůže ztrácí barvu a praská.

Řemínek pravidelně ošetřujte

Největším přirozeným rizikem pro kožený řemínek je jeho vysušení. K ošetření řemínku se proto používá včelí nebo karnabský vosk, případně lanolínový olej.

Pozor na pachy

Nežádoucí jsou pro kůži také pachy, přičemž nejvýrazněji se na něm podepisuje cigaretový kouř. Nejen, že kožený řemínek kouřem načichne, ale může i změnit barvu do zašlého odstínu. Obdobné je to i s kuchyňskými výpary při vaření.

Vyhněte se manipulaci s ostrými předměty a kontaktu s nečistotami

Je zapotřebí myslet na to, že i když je kůže značně odolný materiál, nevydrží všechno. Zdržte se tedy manipulace s ostrými předměty nebo kontaktu s nečistotami. Před zahradničením nebo úklidem domácnosti si hodinky raději sundejte.

Závěrem

Navzdory správnému zacházení s řemínkem je zapotřebí počítat s tím, že se kůže časem opotřebí. Některé druhy kůží také i přes důslednou péči blednou. Informujte se u obchodníka předem, který typ kůže zvolit, pokud vám na barevné stálosti obzvláště záleží.

hodinky_teren

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.