Jak pečovat o spodní prádlo

Od spodního prádla očekáváme především funkčnost, pohodlnost při celodenním nošení, kvalitu materiálu a atraktivní vzhled. Ideální kombinace těchto parametrů se však většinou odráží na ceně produktu. Aby vám takové prádlo vydrželo co nejdéle pěkné a funkční, je nezbytné se o něj náležitě starat, ať už se jedná o pánské trenýrky, boxerky, slipy či tílka, anebo dámské kalhotky, podprsenky a košilky.

boxerky_Tommy_Hilfiger_sede

Praní spodního prádla

Díky přímému kontaktu spodního prádla s naší pokožkou je potřeba je denně měnit, a tedy i častěji prát. Právě praní je jednou z klíčových situací, kdy je potřeba si dávat dobrý pozor, abychom prádlo chybným postupem nezničili.

Jaké prací prostředky používat na praní spodního prádla?

Protože je dámské i pánské spodní prádlo vyráběno z jemných materiálů, neměli bychom při praní používat žádné agresivní prací prostředky, které by mohly zničit barvu či vlákna látky. Rovněž se nedoporučuje používat ani aviváž.

Vyhýbejte se raději také abrazivním čističům. Pro praní prádla jsou vhodnější spíše tekuté prací přípravky. Existují také přípravky, které jsou přímo určeny pro praní jemných tkanin a spodního prádla. Alergici by si měli na praní spodního prádla pořizovat prací prostředky pro citlivou pokožku.

Praní krajkového prádla

Prádlo krajkové či z jemných silonů se doporučuje prát výhradně ručně, a to ve vlažné vodě. Látku je potřeba pouze jemně třít prsty, mačkat a dobře propírat vodou, aby se uvolnilo co nejvíce špíny. Nikdy povrch krajky netřete jiným předmětem, např. kartáčem či houbičkou. Vyhněte se také oblíbenému pracímu stylu „tření látky o látku“ – právě při tření látky dochází k poškození struktury krajky. Po vyprání krajku neždímáme. Přebytečné vody se zbavíme jemným mačkáním, popřípadě necháme vodu vykapat.

Praní spodního prádla v pračce

Praní běžného spodního prádla je možné i v pračce, a to dokonce i v případě podprsenek (nejsou-li krajkové). Ideální je, disponuje-li vaše pračka režimem pro praní spodního prádla, případně režimem ručního praní. Tyto prací programy perou při nízké teplotě, s pomalými otáčkami v kombinaci s kolébáním, při kterém dochází k minimálnímu přehazování.

Pro maximální bezpečí před poškozením vašeho spodního prádla je vhodné si pořídit také uzavíratelné prací síťky, které chrání spodní prádlo před možným mechanickým poškozením nejen látky, ale také kovových částí, jako jsou kostice nebo háčky u podprsenky. Tyto síťové pytlíky se prodávají v různých velikostech a využijete je také při praní dalších oděvů z jemných tkanin, jako jsou halenky či šátky.

prani_spodního_pradla

zdroj: pixabay.com

Teplota vody při praní a sušení spodního prádla

Spodní prádlo pereme zpravidla na nižší teploty. Při ručním praní jemných tkanin postačí vlažná voda okolo 20°C. Ostatní tkaniny pereme při teplotě 30 – 40°C. Sušení v sušičce se raději u spodního prádla z umělých materiálů vyhýbejte. Vysoké teploty snese pouze bavlněné spodní prádlo.

Níže uvádíme také přehled péče o prádlo dle druhu materiálu, ze kterého je vyrobeno.

 

Péče o spodní prádlo dle materiálu

Pro výrobu spodního prádla se obvykle používají tyto materiály

Polyamid (PAM), polypropylen (PP), polyakryl (PA), polyester (PES)

Tyto umělé materiály mívají specifické podmínky pro údržbu. Ideální je řídit se štítkem, obecně je ale doporučeno je prát ručně ve vlažné vodě, žehlit zrubu a nenapařovat. 

Bavlna (BA, CO)

Bavlnu lze prát i v pračce na 40 - 60°C. Bílé výrobky je možné prát v teplotách až do 90OC a lze je bělit, žehlit i napařovat.

Viskoza

Umělou viskózu můžeme prát v pračce při teplotě 30 - 35°C v tekutém pracím prostředku. Žehlení je rovněž možné, ale pouze při nižších teplotách.

Hedvábí, taft, buret, doupion

Tyto materiály se doporučuje čistit chemicky, neboť při styku s vodou ztrácí nejen lesk, ale také pevnost. Musíme-li však hedvábné prádlo přece jen vyprat, pak pouze v doporučeném pracím prostředku, v chladné vodě a v ruce. Neždímat, žehlit za vlhka z rubu, nenapařovat, nekropit. Obdobný postup je vyžadován i u acetátu.

Ukládání prádla

Správnou péči při ukládání vyžadují zejména podprsenky. Častou chybou je totiž přehýbání podprsenek ve středové části a složení košíčků do sebe. Při tomto uložení dochází k prolomení jednoho z košíčku na druhou stranu, což deformuje výztuž, kostici, a tím i celý tvar podprsenky. Skládání napůl je možné pouze u podprsenek bez kostic a jiných výztuží (např. bralett podprsenky).

Běžné podprsenky s výztuží a kosticemi je nutné skladovat v jejich přirozené polozetedy bez přehýbání a v zapnutém stavu. Takto můžete jednotlivé podprsenky skládat přehledně za sebe do šuplíku, anebo je věšet na ramínka.

Pánské spodní prádlo a dámské kalhotky není potřeba nijak speciálně ukládat. Pro rychlou orientaci při oblékání je však vhodné je ukládat do mělkých šuplíků.

skrin

zdroj: pixabay.com

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.